תקן מי שתיה

תקן מי שתיה

המים הזורמים ברוב ברזי הבית, בברזים הנמצאים במוסדות שונים ואפילו בברזייה בגינה השכונתית, הם מים מתאימים לשתייה – אלא אם כן נקבע אחרת.

מי השתייה בישראל מפוקחים ונבדקים, בהתאם לתקן מחמיר ומפורט, המתאר במדויק, לפרטי פרטים, את הדרישות לכל סוגי המתקנים, המכשירים והצינורות, שעשויים לבוא במגע עם מי שתייה. אחרת קיים סיכוי גדול כי המים אינם נחשבים ראויים לשתייה. אז איך תדעו אם המים שאתם שותים עומדים בתקן?

למה צריך תקן מי שתייה?

לפני שהם מגיעים לברזים שלכם, המים עוברים דרך אינספור צינורות, מסננים, מאגרים, מגופים, ברזים, אטמים, ציפויים ועוד.

כדי לשמור על הבריאות שלכם, משרד הבריאות ומכון התקנים פרסמו תקן מפורט ומחמיר, שמטרתו להבטיח, כי כל המוצרים הבאים במגע עם מי השתיה, בטוחים לשימוש ואינם מפרישים חומרים מזיקים לתוך המים.

תקן מי שתיה

בין היתר, לצורך עמידה בתקן, נבדקים במי השתיה מספר רב של מרכיבים החל ממיקרוביאלים, חומרי הדברה שונים, חומרים כימיים בעלי השפעות מזיקות ועוד חומרים נוספים.

עמידה בתקן זה היא חובה – ליצרני מתקנים, אביזרים, מכשירים, או פריטים הבאים במגע עם מי שתיה בישראל, כדי להגן על בריאות הציבור מפני צריכת מים שאינם נקיים או מזיקים.

על מה מבוסס תקן מי שתיה – ת”י 5452?

אייקון תו תקן גדול

התקן הישראלי למי שתייה, ת”י 5452, מבוסס על התקן האוסטרלי המחמיר ועל התקן האמריקאי המקביל והוא כולל גם שינויים לצורך התאמה לתנאים בישראל.

למותר לציין כי עמידה בתקן מחייבת הצלחה בשורה ארוכה של בדיקות התאמה לתקן, שמטרתן לקבוע אם המתקן הנבדק הוא בטוח לשימוש – כאשר מדובר על מים לשתייה.

אם המתקן הנ”ל עבר בדיקות באוסטרליה או בארה”ב ונמצא כי הוא עומד בתקן, תיערך בדיקה של המסמכים המאשרים עמידה בתקן. אם לא, על המתקן לעבור סדרת בדיקות נוספת במכון התקנים הישראלי.

סוגי הבדיקות לעמידה בתקן מי שתייה:

תקן ישראלי למי שתיה

  • בדיקת יסודות ומתכות במים שנחשפו למוצר
  • בדיקת עכירות, או שינוי גוון המים כתוצאה מחשיפה למוצר
  • בדיקת ריחות וטעמי לוואי במים שנחשפו למוצר
  • בדיקת השפעת המוצר על אורגניזמים במים
  • בדיקת נוכחות עופרת במים
 

לאחר עמידה בכל תנאי התקן, מתקבל אישור בתוקף לשנה אחת. 

כדי לוודא אם המוצר שאתם קונים, או בו אתם משתמשים, אכן עומד בתקן, ניתן לבדוק באתר מכון התקנים, על ידי הזנה של שם הספק, היבואן, או היצרן של המתקן, תיאור המוצר, או החומר, או על ידי הזנת שם מסחרי ודגם.

תוכלו למצוא את תוי התקן גם באתר זה.

 לסיכום

ת”י 5452, או תקן ישראלי למי שתייה, הוא תקן שתפקידו להבטיח את בריאות הציבור, על ידי שימוש במתקנים בטוחים למי שתייה. כל המסננים הביתיים של עמיעד עומדים בתקן ולכן, מים מסוננים במסננים של עמיעד הם לא רק מים רכים, מופחתי אבנית, אלא גם מתאימים לשתייה 

מאת עמיעד © כל הזכויות שמורות.

עגלת קניות